تفاوت رنگ بندی CMYK و RGB

مدل رنگ CMYK در فرایند چاپ استفاده می شود. برای درک آن، بهتر است با رنگ RGB شروع شود. مدل رنگ RGB (ساخته شده از قرمز، سبز و آبی) در مانیتور کامپیوتر شما استفاده می شود، و آنچه شما پروژه های خود را در حالی که هنوز هم بر روی صفحه نمایش مشاهده کنید. با این حال، این رنگ ها تنها می توانند با نور طبیعی یا تولید شده، مانند مانیتور کامپیوتر، و نه بر روی یک صفحه چاپ شده مشاهده شوند. این جایی است که CMYK وارد می شود

 

طراحان گرافیک باید با دیدن کارشان در صفحه نمایش در RGB مقابله کنند،

اگر چه قطعه نهایی چاپ شده آنها در CMYK خواهد بود.

قبل از فرستادن به چاپگرها، فایلهای دیجیتال باید به CMYK تبدیل شوند، مگر اینکه مشخص شود. از آنجا که این مسئله مهم است، هنگام طراحی دقیق تطبیق رنگ، مهم است که از “swatches” استفاده کنید.Swatches یک طراح و مشتری را با یک مثال چاپی از آنچه رنگ بر روی کاغذ ظاهر می شود، ارائه می دهد. سپس یک رنگ انتخابی انتخاب شده می تواند در فتوشاپ (یا یک برنامه مشابه) برای اطمینان از نتایج مورد نظر انتخاب شود. حتی اگر رنگ روی صفحه نمایش دقیقا با swatch همخوانی نداشته باشد، می دانید چه رنگ نهایی شما ظاهر خواهد شد. شما همچنین می توانید “اثبات” را از چاپگر دریافت کنید، که نمونه ای از قطعه چاپ شده شما است که قبل از اجرای کل کار ارائه شده است.

تفاوت رنگ بندی CMYK و RGB

“ما همیشه از مشتریان سوالاتی در رابطه با رنگهای وب که روی صفحه نمایش می بینیم و آنچه در بروشور و سایر رسانه های چاپی می بینیم، دریافت می کنیم.

 RGB و CMYK دو فضاهای برجسته و معمولی رنگی هستند که در دنیای طراحی مورد استفاده قرار می گیرند.

در چاپ، وب و یا رسانه های دیجیتال، یک درک اولیه از تفاوت های مختلف، به معنی یک طراح تازه کار می تواند کیفیت پروژه را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

RGB و صفحه نمایش الکترونیکی

RGB (قرمز، سبز، آبی) فضای رنگی معمولی است که توسط صفحه نمایش الکترونیکی، مانیتور، صفحه نمایش pda و غیره استفاده می شود. در RGB، تصاویر با ترکیب نور قرمز، سبز و آبی ایجاد می شوند.

فرایند افزودن می تواند میلیون ها رنگ مختلف را با استفاده از غلظت های مختلف از اولویت ها ایجاد کند. بنابراین هنگام طراحی یک وب سایت، بنر وب، دکمه ها، خبرنامه الکترونیکی و غیره،

تصاویر و فایل های خود را باید به این نمایه تنظیم کنید. احتمالا هر تصویری که شما دریافت می کنید به طور پیش فرض RGB خواهد بود، اما همیشه یک آزمایش خوب برای بررسی است. CMYK مدل رنگ اولیه است که توسط پرینترهای رنگ استفاده می شود.

نتایج بهتر یا CMYK

بنابراین برای آگهی ها، بروشورها، تبلیغات، خبرنامه ها، قطعه های پست مستقیم و غیره یک نمایه CMYK ممکن است نتایج بهتر یا انتظارات بهتر از نتایج شما را ارائه دهد. CMYK رنگ های مختلف را در فرآیند تفریق با استفاده از چهار رنگ یا جوهر ایجاد می کند: آبی (آبی)، قرمز (قرمز)، زرد و سیاه. احتمالا جوهر افشان، bubblejet یا چاپگر لیزری در خانه دارای یک نوع CMYK یا CMYK است.

رنگ های RGB زیادی وجود دارد که چاپگرهای CMYK نمی توانند تولید کنند. چیزی است که به نظر می رسد خوب در مانیتور ممکن است که کیفیت در قطعه چاپ حفظ نمی کند.

رنگ RGB

CMYK and RGB color differences

(چیزی که روی صفحه نمایش می بینید)

مدل رنگ YMCK

CMYK and RGB color differences

(چاپ شده با جوهر)

چرا رنگها متفاوتند؟  (روانشناسی رنگ )

سیستم RGB – فقط نمایش صفحه نمایش !

سیستم رنگیRGBفقط برای تولید فیلم های صفحه ای مناسب است، مانند مانیتورهای کامپیوتر و مانیتورهای LCD وCRTو صفحه نمایش تلویزیون. این تطبیق رنگ مناسب برای چاپ و یا مطابقت رنگ از آن نیست، زیرا هر صفحه ممکن است رنگها را متفاوت نشان دهد.

صفحه نمایش خوب

چه چیزی ممکن است در یک صفحه نمایش خوب ظاهر شود، ممکن است کاملا متفاوت باشد. این می تواند به دلایل مختلفی باشد، که آیا این امر به دلیل تنظیمات صفحه ای شخصی مانند روشنایی و کنتراست و یا حتی ممکن است به دلیل تولید کننده مانیتور های مختلف باشد؛ یعنی Sony یا LG. اجزای قرمز، سبز و آبی مقدار نور قرمز، سبز و آبی است که رنگ RGB حاوی آنها است و در مقادیر ۰ تا ۲۵۵ اندازه گیری می شوند.

برای دیدن این مقادیر، یک برنامه رسم را بر روی کامپیوتر خود باز کنید و عمیق بکشید به تنظیمات رنگهمچنین شما می توانید برخی از مقادیر در مدل های جدید CRT و مانیتور دیجیتال را مشاهده کنید.

مدل رنگ RGB

مدل رنگ RGB یک مدل رنگ افزایشی است. مدل های افزودنی رنگی از رنگ های عبور استفاده می کنند تا رنگ را نشان دهند. مانیتورها از مدل رنگ RGB استفاده می کنند. هنگامی که نور قرمز، نور آبی و نور سبز را با هم اضافه می کنید، به طوری که مقدار هر مولفه ۲۵۵، نمایش رنگ سفید است. هنگامی که مقدار هر مولفه ۰ است، نتیجه سیاه خالص است.

 CMYK / Process – چاپ دیجیتال –تفاوت رنگ بندی CMYK و RGB

CMYK، همچنین به عنوان رنگ فرآیند شناخته می شود،به طور کلی در چاپ دیجیتال برای نشانه ها استفاده می شود.

چهار رنگ اصلی CMYK

CMYK به چهار رنگ استفاده می شود؛ سیز، ارغوانی، زرد و سیاه برای تولید رنگ. این چهار رنگ است که با یکدیگر ترکیب می شوند تا رنگ های دیگر را تشکیل دهند، بسیار مشابه این است که رنگ چگونه با هم برابر است.

یکی از چیزهایی که باید توجه داشته باشید این است که رنگ CMYK ممکن است به رنگ های فیزیکی یکسان با توجه به محدودیت تعداد رنگ CMYK قابل بازیابی نباشد و جوهر ها متفاوت عمل کنند.

به عنوان مثال، پرتقال برای تکثیر بسیار سخت است و در هنگام چاپ دیجیتال بسیار دشوار است.

ما مراقبت میکنیم که همه تصاویر را باچهار نوار رنگی ماکه در همه چاپ هایی که انجام می دهیم،ثبت کنیم.

 این ترتیب، خدمه تولید می تواند به سرعت و بصری چک چاپ در مراحل مختلف. اگر رنگ نهایی دقیقا ساخته نشده باشد، ما می توانیم کمی کار کنیم. این تکنولوژی است.

مدل رنگ CMYK رنگ را با استفاده از اجزای زیر تعریف می کند:

C Cyan Ink (این یک رنگ جوهر آبی است) M جوهر رنگی (این یک رنگ جوهر صورتی) Y زرد (جوهر زرد) K Black (جوهر سیاه، شخصیت ‘k’ به عنوان مثال در RGB با “b” اشتباه گرفته شده است. RGB اولین بار اختراع شده است.)

اجزای آبی، قرمز، زرد و سیاه در مقادیر کریستالهای مایل به زرد، قرمز مایل به زرد، سیاه و سفید و سیاه و سفید است ، که یک CMYK رنگ شامل می شود و در درصد از ۰ تا ۱۰۰ اندازه گیری می شود.

مدل رنگ CMYK مدل رنگی کم رنگ است. مدل های رنگی کم رنگ استفاده از نور منعکس برای نشان دادن رنگ. مواد چاپی با استفاده از مدل رنگ CMYK تولید می شوند.

هنگامی که شما ترکیب فیروزه ای، قرمز، زرد و سیاه، به طوری که ارزش هر یک از اجزای آن ۱۰۰ است، نتیجه سیاه است. وقتی مقدار هر مولفه ۰ است، نتیجه سفید خالص است.

 

چاپ عکس آنلاین 

دیدگاهی بنویسید

مطالب مشابه

فرمت tif
انواع چاپ عکس روی تخته شاسی
چاپ روی پارچه
چاپ یو وی چیست ؟
معرفی انواع کاغذهای چاپ عکس

"" به علاقه مندی ها اضافه شد