۷ نکته برای ثبت عکس های خانوادگی

هیچ چیز عشق یک خانواده را مانند عکس به نمایش نمیگذارد. با تنظیمات مناسب، لباس و انتخاب یک عکاس حرفه‌ای، عکس‌های خانوادگی به یاد ماندنی‌ای خواهید داشت که برای همیشه در خاطره شما میماند. بنابراین وقتی که به یک جلسه عکاسی خانوادگی فکر میکنید باید چند نکته را هم در نظر داشته باشید تا نتیجه، آن چیزی شود که انتظارش را دارید. در ادامه این مطلب، ۷ مورد از این نکات را باهم بررسی میکنیم:

۱) عکاسی خانوادگی را در ساعت مناسب انجام دهید.

صبح و غروب آفتاب بهترین زمان برای عکاسی در فضای باز است؛ اما نه همیشه. نور قبل از غروب مورد علاقه تمام عکاسان است. این نور گرم و زیبا است. اما برای کودکان، گاهی اوقات این زمان، سخت‌ترین زمان روز است. نور صبح هم نور زیبا و مناسبی است، اما گاهی کمی سرد است و برای کم کردن سردی نور عکس احتیاج به ادیت آن دارید. نور حوالی ظهر و بعداز ظهر بیش از حد شدید و مستقیم است. بنابراین از عکاسی خانوداگی در این محدوده زمانی اجتناب کنید. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، محل در سایه‌ای پیدا کنید تا نور عکس‌های شما مطلوب شود.

 • بهترین وقت برای عکاسی که بین عکاسان به ساعت طلایی معروف است، ساعت ۵ بعدازظهر است.

۲) پس زمینه را با دقت انتخاب کنید.

پس زمینه را ساده نگه دارید. به یاد داشته باشید که مرکز توجه عکس باید اعضای خانواده باشد. سعی کنید از پس‌زمینه‌های خیلی شلوغ پرهیز کنید تا چشم‌های بینندگان عکس، از تماشای اعضای خانواده منحرف نشود.

 • برای عکاسی خانوداگی در داخل منزل، سعی کنید اتاق خواب یا اتاق نشیمن با حداقل تعداد مبلمان را انتخاب کنید.
 • هنگام عکاسی در فضای باز، سعی کنید زمینه یا خطوط درخت را به عنوان پس‌زمینه استفاده کنید.
 • اگر در عمق میدان کم عکاسی کنید، پس‌زمینه بیشتر تار می شود و بیشتر روی خانواده‌تان تمرکز می شود.

۳) لباسهای هماهنگ بپوشید.

برای عکاسی خانوادگی ،از همه اعضای خانواده‌تان بخواهید که لباس‌های هماهنگ بپوشند. لازم نیست لباس‌ها دقیقا مشابه هم باشند اما سعی کنید که از رنگ‌های مکمل یکدیگر استفاده کنید. به عنوان مثال، زرد و بنفش به خوبی در کنار یکدیگر قرار میگیرند.

 • مشخص کنید که می‌خواهید عکس‌ها رسمی یا خودمانی و روزمره باشد و بعد لباس‌ها را انتخاب کنید.
 • لباس‌هایی با رنگ‌های زیاد از حد شارپ و طرح‌های خیلی شلوغ نپوشید تا نگاه ببینده عکس را از چهره و ژست‌تان منحرف نکنید.

۴) با ‌‌ژست‌های پویا و صمیمی شروع کنید.

در ژست‌های صمیمی و ساده است که شخصیت هر فرد از حانواده به تنهایی میدرخشد. هنگام عکاسی خانوادگی از خانواده بخواهید که با هم صحبت کنند یا یکی از آنها جوک تعریف کند و در همان حالت عکاسی را انجام دهید. انجام این کارها باعث گرم شدن جو خانواده در هنگام عکاسی میشود.

 • برای عکس‌های پویا از قبل برنامه ریزی کنید تا بتوانید دوربین را در هر زمانی آماده عکاسی نگه دارید.
 • برای شاد و سرگرم کننده‌تر کردن عکس، وسایل بازی فرزند خانواده را هم داخل کادر بیاورید و از آن‌ها در کنار خانواده موقع بازی کردن عکس بگیرید.

۵) بعد سراغ ژست‌های طراحی شده بروید.

ژست‌هایی که انتخاب کردید را به تمام اعضای خانواده توضیح بدهید و بعد اقدام به عکاسی کنید. برای عکاسی خانوداگی پرتره محل ایستادن و نشستن اعضای خانواده را نزدیک به هم و صمیمی تعیین کنید تا همه در کادر جا شوند، به خصوص اگر خانواده پر جمعیتی دارید:)

 • سعی کنید همه را در یک خط مستقیم قرار دهید. این باعث میشود که همه در یک عمق میدان قرار بگیرند. بنابراین هیچ کس از تمرکز خارج نخواهد شد.
 • اعضای قد بلندتر را در مرکز خط قرار دهید و افراد کوتاه‌تر را در دوطرف آنها. اگر تعداد اعضای خانواده‌تان زیاد است و نیاز دارید تا دو ردیف تشکیل دهید، نیازی به گفتن نیست که افراد قد بلند را در ردیف پشت قرار دهید.

۶) از یک ژست چندین بار عکاسی کنید.

این کار باعث میشود که بتوانید از بین چندین عکس بهترین را انتخاب کنید. ممکن است هنگامی که دکمه شاتر را میزنید حواس یکنفر پرت باشد یا چشم کسی بسته باشد یا یکنفر لبخند نزد بنابراین همیشه حداقل ۵ عکس از همان پوزیشن داشته باشید.

 • این لطف را به افراد حاضر در کادر کنید و به آنها توصیه کنید تا سر خود را کمی بالا ببرند تا غبغب‌ها ناپدید شوند!

۷) تجهیزات عکاسی کامل داشته باشید.

علاوه بر مواردی که گفته شد، برای اینکه یک عکاسی خانوادگی عالی و با کیفیت داشته باشید احتیاج به تجهیزات مناسب عکاسی مثل یک دوربین و لنز حرفه‌ای و تجهیزات نوری دارید. داشتن این تجهیزات در واقع نیمی از کیفیت عکاسی شما را ضمانت میکند. نیم دیگر آن هم مهارت و دانش شما در زمینه عکاسی است.

منبع : کادرو

دیدگاهی بنویسید

مطالب مشابه

ترکیب بندی در عکاسی طبیعت
چند ترفند ساده عکاسی که باید یاد بگیرید
آموزش عکاسی با موبایل
ژست عکاسی برای خانم های چاق
عکاسی با نور طبیعی

"" به علاقه مندی ها اضافه شد